شپش

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. شپش

شپش‌ها، حشراتی بدون بال که بیش از 3000 گونه از آن‌ها در جهان وجود دارد. 3 گونه از این حشرات به عنوان عامل انتقال بیماری انسان‌ها معرفی شده‌اند که انگل بدن پستانداران و پرندگان به شمار می‌آیند. اغلب شپش‌ها از مواد زائد و بقایای مواد بیولوژیک تغذیه می‌کنند و یا برخی از این گونه‌ها از ترشحات چربی و خون تغذیه نموده و برخی دیگر تنها از انواع خاصی از حیوانات تغذیه کرده و نیز روی قسمت‌های خاصی از بدن مستقر می‌شوند. همچنین 3 گونه از شپش‌ها میزبان خود را پستانداران و 2 الی 6 گونه میزبان خود را پرندگان و عده‌ای نیز در بدن انسان‌ها و بخصوص در موهای سر ساکن شده و همچنین اگر از میزبان خود جدا شوند نمی‌توانند مدت طولانی زندگی کنند و پس از مدتی خواهند مرد. شپش‌ها رنگ‌های متفاوتی از بژ کمرنگ تا خاکستری تیره دارند. در اثر تغذیه از خون رنگ آن‌ها به تیرگی تغییر می‌کند.

تعداد ماده‌ها از نرها بیشتر بوده و معروف‌ترین گونه‌ی این حشرات parthenogenetic می‌باشد. تخم این حشرات nit نامیده می‌شود. آن‌ها با ترشح بزاق خود این تخم‌ها را به موهای موجود متصل می‌کنند. پیوند تخم به مو با بزاق کار بسیار دشواری بوده، شپش‌ها تخم خود را در بدن پرندگان مانند پر پرندگان و قسمت‌های غیرقابل دسترس جایگزین می‌کنند، تخم‌های سالم و زنده به رنگ سفید کم رنگ بوده و تخم مرده تغییر رنگ داده و به سمت زرد رنگ متمایل می‌شود.

شپش بدن در درزها و شکاف لباس تخم ریزی می‌کنند و به ندرت این مورد در افرادی که به نظم و بهداشت شخصی خود اهمیت می‌دهند اتفاق می‌افتد. این نوع شپش جهت تغذیه روی سطح پوست آمده و تغذیه می‌نماید و در اثر گزش‌های مداوم و شدت گزش، پوست ضخیم‌تر و تیره‌تر می‌شود. علت گزش شپش به دلیل تأمین وعده‌ی غذایی از خون انسان می‌باشد.