جیرجیرک

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. جیرجیرک

راست‌بالان حشراتی هستند که در حالت استراحت بال‌ها به صورت جمع نشده و مماس با سطح پشتی بدن قرار می‌گیرد این فرم بیشتر در حشرات ابتدایی دیده می‌شود نام راست بالان بدین جهت بر آن‌ها گذاشته شده‌است. معمولاً در شب‌ها فعالند. بال‌های جلویی باریک و بال‌های عقبی نازک و تاشده در زیر بال‌های جلویی هستند. دارای دگردیسی ناقص هستند. اغلب همه چیز خوارند یا زباله‌خوار می‌باشند و ۲۵ هزار گونه دارد. گونه‌ی نر این حشرات برای جلب نظر ماده‌ها، با ایجاد اصطکاک بین بال‌های جلویی یا بال به پاها و … ایجاد صدا می‌کند. جیرجیرک‌ها خویشاوند ملخ‌ها بوده و می‌توانند به کمک پاهای عقبی بزرگشان به اندازه‌ی چند برابر طول بدن خود بپرند. جیرجیرک‌ها معمولاً شب‌ها فعال‌اند. بعضی از آن‌ها مجراهایی حفر می‌کنند و تا زمانی که هوا روشن است در آن استراحت می‌کنند. بیش تر گونه‌های جیرجیرک برگ می‌خورند. اما بعضی از جیرجیرک‌های درختچه‌ای از حشره‌های دیگر تغذیه می‌کنند. جیرجیرک‌ها مانند ملخ‌ها، آواز می‌خوانند. آن‌ها برای تولید صدا دندانه‌های شانه مانند یک بال خود را روی ناحیه‌ی ضخیم بال دیگر می‌کشند. جلو بدن آن‌ها به صورت تشدیدگر عمل می‌کند و صدا بلندتر می‌شود. بعضی از جیرجیرک‌های گرمسیری به قدری بلند آواز می‌خوانند که می‌توان صدای آن‌ها را از فاصله‌ی 5/1 کیلومتری شنید. گوش جیرجیرک‌ها روی زانوهای جلویی آن‌ها قرار دارد. ‌ جيرجيرک ها، با تاریک شدن هوا، بر روی بوته های قیچ می‌چسبند و روی برگ‌های بوته تخم ریزی می‌کنند؛ بارش باران باعث ریختن این تخم‌ها به زمین و فرورفتن آن‌ها در خاک می‌شود و بعد از آن مجدداً از دل خاک رشد می‌کنند و به بوته‌ها می‌چسبند و همه ساله که بارش بیشتر باشد تعداد جيرجيرک‌ها هم افزایش می‌یابد.

این حشرات حدود ۲۱-۱۶ میلیمتر طول دارند و اغلب در دو نوع صحرایی و خانگی به رنگ زرد کمرنگ مایل به قهوه‌ای یا خاکی و سیاهرنگ هستند. بال های حشره سطح شکم را پوشش داده و سه باند عرضی در بالای سر و بین چشم‌ها وجود دارد. تمام حشرات بالغ دارای بال‌های عقبی بلند و پهن هستند ولی گاهی اوقات ممکن است آنها را بعدا از دست بدهند. شاخک‌های مویی و بلند و سینه اول تقریباً چهار ضلعی می‌باشد. دارای قطعات دهانی جونده هستند. از حشراتی هستند که ترجیح می‌‏‌دهند به جای پریدن، به کمک پاهای دراز عقبی خود بجهند. سیرسیرک‌ها گوش‌های حساسی دارند و به جای این که به سرشان قرار داشته باشد بر روی ساق پایشان قرار گرفته است. جیرجیرک در مدت ۳-۲ ماه در دمای ۹۰-۸۰ درجه فارنهایت چرخه زندگی خود را کامل می‌کند . حشره ماده ۴۰ تا ۱۷۰ عدد تخم می‌گذارد. دوره تفریخ تخم ۸ تا ۱۲ هفته و دوره پورگی ۳۰ تا ۳۲ هفته طول می‌کشد و در طول این دوران ۹ تا ۱۱ مرتبه جلد عوض می‌کنند. سیرسیرک هیچ گونه مرحله زمستان گذرانی ندارد ولی برای زنده ماندن در آب هوای سرد ایالات شمالی و کانادا به داخل ساختمان‌ها یا نخستین جای تاریک و گرم پناه می‌برند.

جیرجیرک خانگی گرما را دوست دارد و اکثراً در نزدیکی بخاری‌های دیواری در بین شکاف سنگ‌ها و کف اتاق‌ها و بطور خلاصه جاهای گرم به سر می‌برد. تخم‌های آن‌ها در هر بستر مرطوبی به عنوان مثال شن یا ماسه یا خزه تفریخ می‌شوند. حشرات تازه متولد به طور کامل شبیه بالغین هستند با این اختلاف که از نظر سایز کوچک‌ترند و بال هم ندارند. این حشرات در سال چندین نسل دارند.