فهرست بستن

اصول کلی

اصول کلی مبارزه با حشرات در خانه

سوال اصلی  در این  مبحث  این بوده که  در کل  چرا حشرات  سراغ ما می آیند؟ و چگونه ما و حشره کش می توانیم  برای مبارزه به هم کمک کنیم.

مجموع مواردی که باعث می شوند  حشرات  وارد خانه بشوند  و  بعد آن خانه را جای مساعدی برای  ادامه  سکنی  و تولید مثل بدانند موارد زیادی هست اما  مهمترین آنها در ذیل ذکر گردیده.


 اصلی ترین  عامل  وجود غذا  و آب  هر چند  بسیار ناچیز

 کمترین مقدار مواد خوراکی را نباید نادیده گرفت، به عنوان مثال اگر قرار باشد فقط یک حشره را بررسی کنیم اصلی ترین  و مزاحمترین حشره  سوسک حمام است ، بسیار  ناراحت کننده ، زیرک  و  مقاوم  ، بطوری  که  با یک دانه برنج حداقل ۶ ماه زنده میماند   بدونه   غذا  یک ماه دوام می آورد  و بدون آب  یک هفته زنده است و  رطوبت دیوار هم  می تواند این  زمان را بیشتر کند.

خرده های غذا را جدی بگیرید  خرده های  نان که در لای کابینت  یا حتی  ذره ای  کیک خشک روی  فرش  یا حتی آردی که به چشم  دیده نمی شود .


جاندار در خانه حیوانی یا نباتی

وجود حیوان خانگی  پتانسیل بالایی را  در به وجود امدن حشرات در خانه ایجاد میکند ، هر نوعی  شامل پرنده  ، سگ یا گربه  ،  جای خواب آنها  غذای  آنها ،فضولات آنها  و  حتی بوی آنها  جذاب  برای حشرات است .

مورد بعدی  گل  گیاه  هر چند زیبا   میتواند  جاذبه زیاد و مخفی گاه  مناسبی برای حشرات باشد  ،  مخصوصا  خاک آنها که  معمولا مملو از تخم های حشرات هست ، کودها ی حیوانی  کار را  بدتر میکنند و  زنجیره آغاز میشود از کک شپس  تا  هزارپا و مارمولک.


بهداشت خانه

بهداشت خانگی  بسیار مهم است و مهمترین قسمت خانه آشپزخانه است  که شایعترین  دلیل  وجود حشرات  سطل های  زباله نامناسب ، زباله های خیس که باعث به وجود آمدن  شیرابه می شوند  مخصوصا  آشغال گوشت ها  که نباید بیشتر از ۴ ساعت در خانه بماند

خانه ای که زباله آن بیشتر از  ۲   ۳   روز در خانه بماند  مناسبترین  مکان  برای حشرات هست   و چون حشرات در فاز تولد هستند  آنچنان قابل  رویت نیستند .


حشرات مخصوصا  سوسک ها  که  برخی معروف هستند  به حشرات کابینتی  که شیفته ی  کابینت های ایمن هستند،  آن کابینت هایی که کمتر باز می شوند  و نور کمتر به آنها وارد می شود و از استرس خبری نیست  که معولا  این کابینت ها  ظروف مهمانی در آن هست و از مهمانی به مهمانی فقط باز می شوند ، اولین انتخاب  این مکان ها  هستند که سوسک  یا بر اساس  آزمون و خطا  یا غریزه  آنها را شناساسی کرده و  ساکن می شود ، راهکار  مباره  اینجا   این است که  چند وقت یک بار برای چند ساعت   درب این کابینت ها رو باز گذاشته تا   سطح استرس این مکان بالا رفته و دیگر مکان امنی نباشد .  نور و سر و صدا  همه محیط ها رو نا امن میکند ،پنجره ها  حتما  دارای توری باشد ،  مورد مهم دیگر  چاه فاضلاب و  چا هک و کفشور های است که  باید  نظافت در آنها به خوبی رعایت شود و  حتما  هر ۶ ماه  سم ریزی  شود.


 آخرین مورد   رطوبت است 

از یک  فرش خیس  تا  دیوار  نم دار   و  در کل  هر جایی که  نشت آب باشد  چون  مکان مناسب برای  میزبانی را فراهم میکند ،برای مراقبت  در نهایت  کمد لباسها  و رخت خواب ها  که مستعد شپش هستند  با مواد مناسب  سم پاشی شود ،مناسب است   کل  خانه   حد اکثر  هر سه ماه یک بار   یک سم  پاشی  خیلی مختصر   داشته باشند .

 

 

 

 

 

ArabicEnglishPersian